MACIEJ STUHR

Ukończył psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim i studia aktorskie w krakowskiej PWST. Zadebiutował na dużym ekranie u Krzysztofa Kieślowskiego w „Dekalogu X” jako 13-latek. Szybko stał się niezwykle wszechstronnym aktorem realizującym się w filmie i teatrze najwyższej artystycznej rangi, ale także w produkcjach popularnych.

W latach 2008-2019 współtworzył zespół Nowego Teatru. U Krzysztofa Warlikowskiego zadebiutował w 2007 r. w przedstawieniu „Anioły w Ameryce”. Od tamtej pory stworzył role, które weszły do kanonu polskiego teatru m.in . w „(A)pollonii”, „Końcu” i „Francuzach”. Występował także w spektaklach m.in. u: Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Garbaczewskiego i Anny Smolar.

Laureat m.in. Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego za rolę w „33 scenach z życia” i dwóch  Orłów  za pierwszoplanowe role w filmach „Pokłosie” i „Powrót do tamtych dni”.   Ostatnie lata przyniosły wybitne – i niezwykle zróżnicowane – kreacje w: „Obławie” Marcina Krzyształowicza, „Pokłosiu” Władysława Pasikowskiego, filmach Wojtka Smarzowskiego, obrazie Janusza Majewskiego „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”, międzynarodowej koprodukcji „Czerwony kapitan” Michala Kollara czy filmie „Powrót do tamtych dni” Konrada Aksinowicza. Jest członkiem Polskiej oraz Europejskiej Akademii Filmowej.

Wyreżyserował spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Aktorskiego we Wrocławiu na podstawie książki Doroty Masłowskiej „Inni Ludzie”, przedstawienie na podstawie tekstów Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego „Smuteczek, czyli ostatni naiwni”, oraz filmy krótkometrażowe „Milczenie polskich owiec”, „Ding Dong”, „Krwawy Dziekan” czy „II Koncert na Wiolonczelę i Orkiestrę”, pełnometrażowy film „Marta Grall” oraz współreżyserował trzeci sezon serialu „Szadź” dla TVN.

Jest laureatem wielu prestiżowych nagród m.in. srebrnego medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis i Złotego Krzyża Zasługi.

Foto: Tomek Tydnyk

Skip to content